Musbakterier i näsan…

Musbakterier i näsan…

Jodå M kom iväg till doktorn, fler pengar senare så har han nu börjat medicinera. Han gick dit och sa att han hade bihåleinflation och behövde penicillin.
Hur vet du det? frågade läkaren.
M beskrev symptomen (Så äckligt att jag inte upprepar det här).
Jo det lät som det troliga.
M vill ju spara dunderkurer till när de verkligen behövs så han bad om något som liknar Kåvepenin, för det förstog han ju att det inte fanns i Grekland. Jamen det är penicillin sa läkaren och skrev ut recept på både penicillin och något annat som skulle vara bra att kompletera med.

Jo det blev superpenicillin i alla fall. Finns det bara det vid medelhavet? Sen fick han även Flagyl… farmaceuten hade frågat vad han skulle med det till, förklaringen till hennes fråga fick vi när M kollade FASS vad han fått. Det fanns nämligen som vagitorier och skulle användas mot svamp och bakterier…

Vad trodde läkaren att M hållit på med egentligen, då han kunde fått  musbakterier i näsan ;-) ?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 Responses »

  1. Ja hon kanske tyckte att i och med att ni var på semester så höll ni på med såna aktiviteter som kan ge en symtom på fel ställe… :oops: eller nåt! :lol:

    Ja det är klart…fast jag är tveksam om det hoppar på det viset även OM vi nu hade hållit på med sådana aktiviteter.
  2. Skönt att han fick lite mediciner. Hoppas det hjälper. Konstigt att farmaceuten undrade. Jag menar, Flagyl finns som vanliga tabletter också. :P

    Hahah ja om det var jag som kommit med receptet kanske… Men nu var det M i Ms namn. Vart skulle han gjort av vagitorierna? För särskillt feminin är han inte.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>