Geine in a bottle

Geine in a bottle

Visst om man hade en privat liten ande i en flaska som inte kunde ta hand om världsfred/svält/ohälsa och inte heller kunde hjälpa familj och vänner utan bara se till mina personliga behov och önskningar. En liten egoande med andra ord så skulle jag förutom pengar (som tar hand om fyra av fem av problemen) önska mig följande utan inbördes rankning:

geine

Ett hem – Jag är så trött på att känna mig otrygg eller felplacerad. Sedan min skilsmässa för10 år sedan har jag varit utan ett förstahandskontrakt. Förutom när M och jag bodde i Enköping en period då vi istället blev isolerade.
Ett tryggt och roligt arbete – Min arbetsplats just nu är allt annat än trygg och jag känner hela tiden att mitt jobb är hotat.
Fullkomlig hälsa – Ja vad ska jag säga, det är irriterande med näsblod, att svimma när man cyklar, förkylningar stup i kvarten. Jag vill vara som för några år sedan då jag inte kände av några krassligheter alls. Usch krämpor tyder på att man är gammal, jag känner mig äldre än min fysiska ålder just nu.
Sömn när kroppen ber att få sova – Sömn är något som jag alltid har skattat högt. Den som säger att det är slöseri med tid har fel! Jag använder tiden till något jag blir tillfreds av och får njutning av. Är det inte full användning av tiden?
Sol och värme – Lustigt egentligen då jag oftast är för varm när jag ska sova, när jag kommer till jobbet etc. och vill ha AC på hotellet under semestern. Men sol och värme gör att man mår så mycket bättre är så mycket gladare. Maldiverna nästa tack!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 Responses »

  1. Vilka bra önsknigar.. jag skriver under på de mesta… Även ett tryggt arbete. Förskollärarebranchen är inte den tryggaste – inte i den här komunen – även om jag hållt mig med jobb… Och det där med sooool… vill ha! (köpte två lotter idag – få se om jag vinner!) Sömnen har jag dockinga problem med – än. Men jag har haft. Fast då räckte det med valerina natt från hälsokosten.

    Valerina kanske ska inhandlas då…
    Fast vi får se det kanske går över.
  2. Hoppas du får allt på din önskelista! Fram för allt sol och värme känns lockande idag, när det är så kallt som ett frysfack ute.

    Just för frysfackets skull känns ett tryggt hem extra lockande…
    med Badkar!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>