Klura pĂ„ initialer…
Har varit och besökt en redovisningsbyrÄ idag för lite tips och rÄd inför bildandet av aktiebolag. Det var vÀnner till M och S som jag aldrig trÀffat. Fantastiskt trevliga och jag kÀnde att J verkligen visste vad hon pratade om. M och jag blev kvar i en massa timmar. Tur att vi inte betalar för första mötet
BÄde M och jag Àr nÀmligen av Äsikten att vi ska betala Àven för vÀntjÀnster. Ingen ska nÄgonsin fÄ kÀnna sig utnyttjad. Nu kÀnner jag inte J & J men de verkar bÄda vÀldigt varma och generösa, inte alls ovÀntat dÄ de Àr vÀnner till M och S (Börjar ni bli förvirrade av alla initialer Àn?). Men generösa mÀnniskor fÄr man verkligen hÄlla efter.
Jag tror i alla fall att vi fÄr vÀrldens bÀsta hjÀlp nÀr det gÀller uppstarten av det nya företaget och det betalar vi mer Àn gÀrna för.
S har övertalat M om att de ska bli bĂ„tĂ€gare ocksĂ„, nĂ„gon snabbgĂ„ende day cruiser av nĂ„got slag ser det ut att luta Ă„t. Det lĂ„ter som dyra driftkostnader med dagens soppapriser ;-). Men jag har inget emot att Ă„ka med. Ălskar ju skĂ€rgĂ„rden, förutom att jag brukar bli sjösjuk. NĂ€r jag var liten sov jag alltid medans pappa körde, sĂ„ kunde de vĂ€cka mig nĂ€r vi skulle lĂ€gga till (Har Ă€ven praktiserat det med M under vĂ„ra bliturer, tyvĂ€rr). Jag var en rĂ€tt smidig ”hoppilandkalle”, jag kan med all sĂ€kerhet lova att jag inte Ă€r det idag. Kanske kan vikariaera som ankare, för det Ă€r typ sĂ„ smidig jag Ă€r nuför tiden. S har ju A som tar hand om ”ilandhoppandet”. Finns risk att jag tar mig vatten överhuvudet om jag försöker.
NÄja jag har ju inte blivit lovad en bÄttur Àn, och Àn Àr inte bÄten i hamn!
4 har sagt sitt


Hej…tack för titten. Ja e inte mobbad vare sig privat eller pĂ„ bloggen. Man kan bli kallad fula saker Ă€ndĂ„ tyvĂ€rr…. men men de kan ja ta… typ..
Hoppas du fÄr en bra dag ivÀrmen.
Vicken fin sida du har! Really!
Hilsen, Agata
roligt du skriver!
att man inte vill tÀvla Àr nÄgot av min drag ocksÄ, jag avskyr tÀvlingar, gjorde det redan som barn, men andra Àlskar dom. hur kan man veta till vilken av gruppen ni andra tillhör;) sÀg nÄt roligt igen!:)
Ja med tanke pÄ alla kallsupar i Grekland ska jag inte tvinga dig att vara ankare. Det ingick i köptet pÄ den bÄt som jag tittatde pÄ igÄr. Vad det gÀller smidigheten sÄ sitter vi i samma bÄt. Ska bli intressant och se hur lÄng tid det tar och vem som blir först i sjön. Du, jag, S eller A kanske? Budgivningen Àr i gÄng! Rullande odds
TÀnkte pÄ det, sÄ vita som alla bÄtar ni kikar pÄ Àr sÄ mÄste alla ha gympadojor med vit sula