OK Vem har smittat mig ??? För den ska få igen !!!
Muttrar jag hämdlystet mellan hostattackerna. Har blivit toksjuk, om man bortser från mina sjukhusvistelser så har jag nog inte varit så här dålig sedan jag hade infuensan för 10 år sedan.
Ynklig och liten blir jag också, ska jag vara ärlig så beter jag mig som en klisché-man. Lite pinsamt att erkänna det, fast å andra sidan ÄR jag precis så sjuk som jag låter.
Har knappt någon röst och det liksom väser i halsen som snörpssamman när jag försöker prata lite med kissarana (För övrigt de enda som vågar hålla mig sällskap och inte jobbar). Snorar värre än ett dagisbarn, hostar äckligt slem så att jag får kräkattacker och däckar efter några timmar i vaket tillstånd.
Jag är sjukvårdsrädd vilket gör att jag undviker att gå till läkaren utan hoppas alltid på självläkning men fick bita ihop igår. Var så mosig att jag bara inte höll mig uppe på jobbet. Fick en tid på vårdcentralen. Slocknade nästan i väntrummet, kände att jag nog såg ut som en halvt neddrågad knarkare där jag satt hopsjunken med glansiga ögon och antagligen pratade ganska osammanhängande vid tilltal. Kände riktigt hur trög jag var, min tankeförmåga kanske är starkt förknippad med kosistensen på mitt snor? Fast det skulle ju betyda att jag inte kunde tänka alls i friskt tillstånd, så vi får hoppas att så inte är fallet.
Ligger nu nedbäddad och dricker glögg för att lindra min svidiga hals ;-) (Förutom antibiotika och hostmedicin som jag fick recept på igår) Visserligen alkoholfri Blossa…men det är nästan lika bra som mammas hemgjorda varma saft jag drack som liten… lite mer kryddor bara
Hm, då hade kent-bandet fel i sin Kent-namnteori…
Jag tror mer på whiskey än lättglögg…
Kram!
Whiskey och antibiotika ska vara en usel kombination har jag hört… Eller väldigt bra för att man blir så rolig
. Fast då lär jag ta död på antibiotikan och inte på baciluskerna.
Det var inte bra, ät kiwifrukt och vila.
hannele: Kiwi…hmmm jo kanske är bra :yes:
Vilar gör jag definitivt, har inget val somnar liksom nästan motvilligt :yawn: :yawn:
Nää Cia detta går inte!
Byt ut den alkoholfria glöggen mot en
redig whiskey istället!
Iallafall om det ska vara i medicinskt syfte,
”eldar” bort onda bacilurer!
Krya på dig hälsar Carina
Nää, stackare. Krya på dig. Har två av manskön liggande platt hemma, så det är lite synd om mig med. Och sen blir jag säkert smittad, lagom tills de är tillbaka på sina respektive dagsverken och då får jag ligga här alldeles…alldeles sjuk, utan omsorger. ;-( Snyft, får nog jobba lite på det där med att inte ta ut allting i förskott.
Carina: Whiskey…. Nä fy bubblan…. det är ju värre än hostmedicin och flytande penicilin blandat… KOmmer inte på frågan… Och Glöggen gör i alla fall den verkan jag är ute efter… mildrar i halsen
Diana: Hehehe Jag är också expert på att ta ut saker i förskott i tanken… påde gott :flower: och ont
dock.