Ja är man häxa så är man och på halloween måste man ha ”fingerfood” Så det stökades lite i köket idag också. Till och med M börjar komma i Halloweenstämning efter dagens kakbak. Istället för finska pinnar bakades det alltså finska fingrar. För det behöver man
4½ dl vetemjöl
1 dl florsocker
200 gram smör
30 sötmandlar
röd matfärg
hallonsylt på ”sqeeze-flaska”
jobba ihop degen och låt den vila i kylen i 30 minuter. Undertiden skållar du mandlarna och delar på dem samt färgar dem med matfärgen. Rulla ut fingrar av degen och tryck dit de halva mandlarna som nagel. Klicka på hallonsylt på den andra änden av fingret. grädda i ugnen i 10 min på 175 grader. Låt dem svalna på galler. Voila, Finska fingrar!!!

Dom där ser såååå läckra ut. Få se om jag hinner fixa…
haha, vilka festliga
Dom här såg jag förra hösten men någon dag för sent… fast jag har ingen svart pulverfärg…. :.(
http://emeliesgodsaker.se/2009/october/laskiga-fingrar-till-halloween.html
Wow, vilka läskiga fingrar! De där skulle man ju inte våga äta…
Åh, det hade ju varit jätteskoj
Kollade med Englishman men han påminde mig om att mina föräldrar kommer och hälsar på.
Läskiga fingar, såg dem ju på fejjan också, coola
Ibland är det nära att jag ger upp med mitt ”vägra socker” vill jag lova,
men jag är starkt beroende och måste bli av med det…..men jobbigt är det!
ja jag vet att söndag är rätta dagen… pyntet du såg var på en länk från 2008. Årets är ju inte på plats än…
Ang. kappan… det är ju just det. Om jag är värd den.. jag tror inte jag är det – inte just nu.
Du kanske är värd något annat mer
hahahaha
Vilka läskiga kakor!
Hoppas dom smakar godare än dom ser ut, så att säga.
Ha en fin kväll!
/Eva
Attans vad otäck de ser ut.
Pingback: Mysecretwindow.se » Ja det blev Halloweensvull - Cia
Hjälp… de ser hemska ut! Men är säkert goda! Kom att tänka på att i Spanien kallas drömtårta för ”brazo de gitano” (= zigenarens arm). Väldigt politiskt korrekt
Neeej, att jag inte såg de där tidigare.. De hade jag gärna bakat till halloween.. Måste spara receptet och baka till nästa år!
Vet att de bakats så långt bort som i Ukraina och de var väldigt uppskattade även där.