Shit mycket snusk som pågår i Ms och mitt hem just nu. Kom på honom med att porrsurfa här om dagen. Han satt nämligen och kikade på ny laptop och det kunde jag ju inte låta bli att kommentera.
Jag: – Men sitter du och porrsurfar?
M vänder sig mot mig och svarar: – Men det gör ju du med!
Inspirerad av Melkers kök satt jag och dreglade på den kanadensiska Le Creuset sidan, de har massor med gröna prylar och grönt är min absoluta favoritfärg.
Så det börjar likna en orgie hemma. Därför tänker jag även bjuda på en länk till bloggen Matporr där ni kanske hittar något smarrigt recept eller två.
Översatt från Le Creusets sida om deras färger. Grönt är naturens färg och symboliserar harmoni, fräschhet och fertilitet. Grönt är en balanserade färg, i mitten av det synliga spektrumet. Det som vi brukar se som regnbågens färger. De tre högre färgerna tänker vi på som de kalla färgerna som har en lugnande effekt, de tre lägre ser vi som varma färger och har en stimulerande effekt. Grönt är balansen mellan de två. Blanda gärna grönt med andra färger för att undvika att balansen och harmonin övergår till inaktivitet och obeslutsamhet.
Kökets göna:
Kiwi, Gröna äpplen, Lime, Pistasch, Rabarber, Avocado, Ärtor (Usch), Grön paprika, Grön sparris, Grönkål, Sallad, Gurka, spenat, Gröna linser, Fänkål.
Timjan, Lagerblad, Basilika, Persilja, Koriander, Gräslök, Dragon

Gud, vilka fina köksprylar! Finns de i Sverige måntro? Hope so. Kram kram.
Verkar vara väldigt svårt att hitta de gröna.
Godmorgon. vi kan inte heller få barn.Lina är inte Robbans så vi har kämpat på i många år och efter 4 Icsi fick vi ge upp. Den sorgen/smärtan känner jag väl till även om jag har lyckan att ha ett barn.
Hoppas du njuter av en ledig söndag. Jag håller med dig om att Laila sopade mattan med alla i fredags.Själv grät jag när de dansat färdigt sin showdans.
Kram
Det var väl kul för Annika att hon fick vinna till slut… tror hon fick tröst röster bara för den skull. Laila var drottningen!
Härlig färg och massor med ”vill ha”-prylar.
Ha det gott, mvh Maria
Men shoppar man allt det där har man inte plats att laga mat sedan.
Angående rufset… jag sover ju redan så länge det bara går… min väckare ringer 32 minuter innan jag börjar jobba! Slå det om du kan! (Skulle jag strunta i håret skulle jag kanske kunna sova 5 min till… men nån måtta får det ju vara!)
jag förebereder allt på kvällen innan… allt från kläder, smink, packning, dusching… avskyr att kliva upp tidigt… så jag sover.. så länge jag kan!
Ja jag har ju ca 3 min promenadväg så jag skulle ju i princip kunna gå dit i morgonrock och göra mig färdig på plats (åtminstone mornar då jag vet att första barnet inte kommer halv sju! )
Förresten… nu är det snart påsk och då brukar vi käka löjrom… hur var det nu??? ska jag spara nåt till “framtiden”????
*ler*
Ja påsk är nog inte den billigaste helgen att åka uppåt.. då kommer ju alla hemvändare hem för att få åka skidor! haha… Men jag kan spara till senare! *ler*
Optimalt för att det är en långhelg och vi har inga planer.