Ibland… ja bara ibland önskar jag att jag bodde på andra sidan. Varför ska det vara så svårt att shoppa över nätet i USA? Jag har gjort det många gånger och Pottery Barn är väl stora nog för att klara av en sån sak?
Jag har hittat en vill ha och behöver sak, ja nästan en ”kan inte leva utan sak” (Laddningsstation) och så går den inte att få tag på! Är så innerligt trött på min sladdhärva på golvet som liksom suger åt sig kisseludd. Så finns den, lösningen… men inte här. Jag måste nog få en möbelsnickare som kan dra el, bygga om hem och med målarfärdigheter kanske även med en gnutta tapetserare i sig att bli blixtförälskad i mig. Tja kanske ska han vara utbildad florist också!? Det gäller ju att inte sätta kraven för högt. Då kunde han specialtillverka allt det braiga som jag har skriande behov av och som allt som oftast bara finns i mitt huvud.
Fast just nu räcker det ju om Pottery barn öppnar filial i Europa. Jag ska inte vara besvärlig.
Har många ggr funderat på hur det funkar med att beställa grejer
från USA, vad det kostar osv.
Inte så bra tydligen då!
Kram på dig Cia
Designtorget har nåt liknande. Men jag minns inte hur den ser ut.. säkert är den inte lika snygg.
Å, vad jobbigt! Den verkar ju både snygg och praktiskt. Hoppas att du kan kika på Designtorget efter tipset från Linda här ovanför.
Ha en fin onsdag och ladda mycket energi nu inför helgens resa.
Kram!
Carina: Det är inga som helst problem att beställa saker från USA OM de inte själva har begränsat sig till USA och Kanada. Jag har handlat en hel del därifrån bland annat parfym. Det man ska tänka på är man själv får stå för skatter och avgifter så dem ska man räkna in i priset även om man betalar dem senare. Handla dock bara från företag som har adressen utsatt och som svarar snabbt på mejl (Ställ en IQ-fiskmås fråga bara för att kolla dem). Kända företag borde du bara kunna shoppa rakt av från.
Linda: Designtorget har de här:
http://www.smartasaker.se/pub_images/large/10035_805.jpg
http://www.smartasaker.se/pub_images/large/10037_790.jpg
Grundtanken är densamma men inget jag vill ha lättåtkomligt uppe på något bord, de passar inte riktigt min stil, de påminner mig om mina bardoms IKEAmöbler. Men superkram för tipset har kikat på dem tidigare då det var de som finns tillgängliga här i Svea Rike.
Camilla: Ja liiiite jobbigt är det allt. Jag kanske ska ta en slöjdkurs? Eller varför inte betala en snickare för att göra en? Det finns lösningar på allt bara man har pengar
Kramar på dig med!
Nej jag är inte speciellt orolig ang ev ”pojkvän”. Haha… han får välja själv. Just nu gillar han rosa och har lekt mycket med hushållsnära leksaker. Fast han har grabbat till sig på sista tiden. Det blir mer och mer pirater och pangare.
Jag tror inte man kan styra sitt barn. Dom blir inte bögar bara för att dom får välja rosa tröjor.
Vore det så skulle jag blivit flata. Jag hade bara blå kläder och lekte med bilar och spelade boll och sånt. Var alltid trasig och smutsig efter mina vilda lekar. Korthårig var jag också. Och kul hade jag! Det är ju det viktigaste.
Och sen blev jag gift och älskar smink och snygga kläder. Så kan det bli!
Ja tänk så praktiskt att bli kär i någon med praktiskt yrke! En allkonstnär som kunde trolla fram allt från nytt kakel i badrummet till en gourmetmiddag…
Charlotte: Ja du har hajat grejen det hör jag det. Optimalt är naturligtvis att han är kär i mig med
Trevlig weekend!
K R A M! ♥
Nä, men nu får du väl sluta vara så bloggtråkig och komma hem någon gång, så det blir lite ordning här…
Kram!
hmm…jag är då nöjd med det jag beställde från USA, gick på under 10 dagar och passade jättefint…., dollarn e ju billig med så det är bäst att passa på
. Var väl kanske inte en dockningsstation men faktiskt inte alls långt ifrån..
Camilla: Den var hemsk! Så jag håller med jag måste få komma hem snart.
rbrslv: Problemet är att alla inte levererar från USA.
nej, det har jag ju faktiskt oxo råkat ut för när jag tänker efter….att somliga saker inte skickas därifrån….