
Gör om Whams gamla 80-tals hit till Wake me up so I can go go! För usch vad hopplöst svårt det börjar bli att vakna när det är så här mörkt. I morse skulle jag vara hos tandis 07:00!!! 40 min promis dit. Så det vart till att snällt kliva up mitt i natten kändes det som.
Jag har funderat på en gryningslampa länge nu (läs flera år). De har bara varit så förbaskat FULA! Men den här kan jag kanske acceptera, vet ju inte hur plastig den är IRL. vad tror ni? Funkar den, i alla fall lite?
- Gradvis ökande ljus/ljud
- Digital FM-radio
- 4 väckningsljud
- Fantastisk ljudkvalite
- Insomningsfunktion
- Lågenergilampa
Tja… prova… Borde väl funka.. eller? Vi kliver inte alltid upp samtidigt, så då vore det inte så lyckat om det blev ljust innan den andra ska upp!
Nä tur ni är vana vid mörkret eller nåt, för jag har allvarliga problem!
Nä huga.. van blir man aldrig. och inte blir man nöjd heller.. på sommaren är det ju för LJUST på nätterna. Dock bara på nätterna. Haha…
Den såg snygg ut! Prova säger jag också, så får du göra ett utlåtande här på bloggen och så kanske vi köper om den är bra!
Kram!
Det var olidligt trögt att kliva ur sängen idag och då är det inte kolmörkt ute än.
Självklart fick han gräva ut det slemmiga innehållet… jag är ju en vääääldigt pedagogisk mamma… *asg* Men att den såg snäll ut.. tja.. han hade bestämt att den skulle vara just snäll, men jag tycker den ser rätt opålitlig ut. Jag skulle då inte vilja bli kompis med en sån lömsk varelse!
Muminmamma på dig va??!! *arg* Fast det vete sjutton om MUMIEmamma är bättre… fler kg eller år.. vilket är att föredra?
.
Tycker båda är OK
Har aldrig hört talas om såna lampor,
vore nå´t för min Stefan som fortfarande har massor
med vuxenpoäng att samla vad det gäller att komma ur
sängen på morgonen…….det är såna ggr jag brukar få höra
att han minsann är 8 år yngre än mig
Jo vi har husvisning imorgon igen, ingen aning om hur läget
är faktiskt, har gett upp om att få någon info från mäklaren
känns det som, ångrar att vi valde den vi nu har anlitat
Den bilden fick vi på mailen igår… coll
Ang. mitt benrangel. Han VAR nöjd. Men fotografen krävde ett allvarligt utseende. Och då lyder man.. även om man är skelett!
Jo jag misstänkte det.
Han har ju världens bästa häxmamma och då kan han ju inte vara annat än nöjd! Att dessutom få vara utklädd till TVÅ läbbiga saker på samma dag måste ju vara monsterroligt!
Så fort man öppnar dörren så slinker han in
lille Axel och jag som inte vet något alls om katter.
Men när han körde ner huvudet i vattnekannan så
förstod jag att han var törstig i alla fall
Jodå våra grannar vet att vi ska flytta så fort huset är sålt,
Axel däremot har inte riktigt fattat det!
Kan tro att det är lugnt och skönt inne hos oss som inte några
barn har, familjen som ägen honom har 2 småbarn som inte
alltid behandlar honom som en levande varelse har jag sett!
Hur som havet så är han otroligt go och tillgiven,
passar även in i vårat hem med tanke på färgen……VIT
Tror han blir väldigt nöjd hemma hos er! Mmmm Man måste gilla vitt för att ha vita kissar… Jag har fått lära mig att gilla vitt
Har du testat den där lampan än? Jag är nyfiken.
Saknar dig på bloggen, vad gööööör du?
Kram!
Jag gör absolut ingenting vilket också resulterar i att jag inte bloggar heller.
Väntar på bloggvågen för just nu känner jag mig för negativ, gnällig och tråkig för att blogga.
Kram tillbaks!