Mysecretwindow.se

Ett fönster till min hemliga och ÀndÄ inte sÄ hemliga vÀrld.

Jag en fetischist

Skrivet av Cia den 25 april, 2008 i Skor

Skönt, jag Àr inte fullkomligt galen för att jag Àlskar skor och vrider pÄ huvudet nÀr ett par lÀckerheter passerar. Jag reagerar bÄde pÄ mÀn och kvinnoskor. Inte sÄ att det rinner till, men jag blir glad för nÄgon har förgyllt min dag. Christian LouboutinEnligt en global studie Àr tÄr och fötter den kroppsdel som flest mÀnniskor reagerar pÄ hela 47 procent, men objekt som förknippas med dessa kroppsdelar alltsÄ skor, stövlar och andra fotbeklÀdnader  hamnade högst pÄ listan, 64 procent gick igÄng pÄ nÄgot sÀtt.

Jag har skrivit om min kÀrlek till skor tidigare och Àven den makt en vÀlformad fotbÄge i ett par fabulösa skor ger. Nu har jag fÄtt det bekrÀftat!

6 har sagt sitt

6 har sagt sitt när det gäller mina tankar om “Jag en fetischist”

  1. Det här sa Linda den 26 april, 2008 klockan 9:31 1

    Skor ÄR kul. Jag har ocksĂ„ för mĂ„nga. ÄndĂ„ köper jag inte skor allt för ofta!

  2. Det här sa Cia den 26 april, 2008 klockan 9:48 2

    Linda: NÀ det var ett tag sedan jag shoppade skor ocksÄ. LÀnge sedan jag gick i klackar ocksÄ. Hoppas det inte har med Älderna att göra (att jag fÄtt lata fötter). ;-)

  3. Det här sa Camilla den 26 april, 2008 klockan 19:35 3

    Hm, skor Ă€r mer nĂ„got man mĂ„ste ha pĂ„ fötterna, gĂ€rna sköna, för mig… dĂ€remot kan jag bli helt ha-galen pĂ„ glittriga, goddoftande, fina lĂ€ppglans. =)
    Tur att man Àr olika.
    Oj, har det Äskat i hufvudstaden? HÀr har det varit varmt och skönt i dag, kanske kommer en urladdning hÀr ocksÄ senare i kvÀll, det kom faktiskt in mörka moln för ett tag sedan.
    K R A M!

  4. Det här sa Cia den 26 april, 2008 klockan 22:41 4

    Camilla: Som sagt vi har alla vĂ„ra böjelser ;-)…

  5. Det här sa Carina den 27 april, 2008 klockan 7:22 5

    En gÄng i tiden köpte jaG hellre skor Àn mat,
    var pÄ min singeltid kanske jag ska tillÀgga.
    Idag köper jag gÀrna skor men sköna sÄna dÄ
    Àven mina fötter börjar bli gammla, du vet
    liktorn och sÄnt skit!

    Campari….mmmm, sommardrink verkligen!
    Kram Carina

  6. Det här sa Cia den 27 april, 2008 klockan 9:58 6

    Carina: Skönt en som förstĂ„r ;-) Jag köper skor och bara har för att jag har sĂ„ lata fötter. Intesionen Ă€r alltid att jag ska gĂ„ stolt och lĂ€cker i dem. Men ack ack jag har fĂ„tt sĂ„ ömtĂ„liga fötter… riktiga frökenfötter som blĂ„sar sig bĂ„de runt och under.

    Sen köper jag skor jag inte törs anvĂ€nda ute om det blir regn… Jag Ă€r egentligen fullkomligt galen. men de Ă€r ju sĂ„ lĂ€ckra.

Trackback URI | Comments RSS

Vad tycker du?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: