Det regnar in fast solen skiner

Det regnar in fast solen skiner

När jag kom tillbaks till kontoret fick jag en överraskning till. Det började regna innomhus. Vårt tak är Gymnasieskolans golv. De hade roat sig med att låta vattnet rinna över i handfaten. Fick rädda min nya burk i panik. Tur att andra kunde lyfta. för även om det bara forsade en meter bakom mig så droppade det ganska rejält på mitt skrivbord ett tag.   Skönt att vi ska byta lokaler, inte så mycket för vattnet men för den rysliga mattan ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

11 Responses »

  1. gymnasieelever alltså ;)

    mattan påminner om ungefär alla kontor i england :D

    Hahaha stackars alla som jobbar på kontor där.
  2. Det bästa med det trista var att jag fick se hur det ser ut där du jobbar. :)

    Ja tills vi flyttar, vi ska vara ute till den 10e Juni.
  3. Nu hoppas jag ni får fint väder söderöver eftersom vi är på g under morgonnatten… :-) Inte riktigt fram till dig, men nästan. Du har inte vägarna förbi Gävle??? ;-) *fniss*

    Nej är kvar i Stockholm, håller tummarna att ni får fin fint väder i alla fall.

  4. Nej men gud vad trist att förstöra så :/

    Ja det hände i alla fall aldrig på mitt gymnasium, möjligen i högstadiet någon gång.
  5. Ful matta men skoj att se din arbetsplats i alla fulla fall tycker jag :-)

    Ja fast vi flyttar innan den 10e Juni… Där lär det bli oljade ekgolv om jag fattat det rätt.
  6. De var det j-ligaste, snorungarna borde ha stryk.
    Annars så var det kul att få se var du jobbar, du får sätta in en bild på den ny arbetsplatsen när ni har flyttat.

    Kram Maria

    Ja jag får kanske ta och göra det… Inte ge ungarna stryk, men lägga in en bild på nya stället sen ;-)
  7. Tacj för tipset om hälplåstren, jag är nog den enda människa i världen som inte gillar compeeds produkter! Sitter någon timma på mig bara så lossnar de sen, stod allt och tittade på dem också men valde krämen istället!

    Ha en bra dag förresten, kolla kl :-)
    Klev upp 04.15 för jag börjar jobba kl 6 idag!!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>